GRECJA

Re: Grecja

Postprzez krzysiek4 » So lip 11, 2015 9:07 am

…i jeszcze raz Grecja


Obrazek


Właściwie całość informacji dotyczących Grecji opiera się na kłamstwie, tylko jest to kłamstwo tak często powtórzone, że stało się dla większości oczywista prawdą.


Nie chodzi tu o żadne „ratowanie Grecji”. Chodzi tylko i wyłącznie o banki, które muszą się pozbyć wszystkich toksycznych dokumentów dłużnych przekazując je w taki, czy inny sposób Europejskiemu Bankowi Centralnemu, czyli faktycznie przerzucając ryzyko braku spłaty (bliskie 100% pewności) na podatników strefy euro. Chodzi również o wyssanie z Grecji maksymalnie wielu bogactw – jest to zwyczajny skok na państwo, taka nowoczesna forma wojny łupieżczej. Grecja ją zapewne przegra.

Można się spodziewać, że jednym z następnych kroków Grecji będzie skok na depozyty bankowe. Grecy muszą coś zrobić, by odblokować gotówkę w bankach, które się duszą od jej braku.

Nie należy również, moim zdaniem, mieć zbyt wielkiego zaufania do ludzi, którzy są obecnie u władzy w Grecji. To z całą pewnością nie są samobójcy, a doświadczenie życiowe uczy nas, że w dzisiejszych czasach ludzie u władzy realizują czyjeś interesy, w czyimś interesie działają. ZAWSZE. Obecnie Grecją rządzą skrajni lewacy.

Być może w Grecji jest to Rosja – to całkiem możliwe. Ale z całą pewnością nie są to Grecy. Referendum było potrzebne obecnym rządzącym dla uzyskania pełnej legitymacje dla tych działań, które będą teraz prowadzić.

Myślę, że nie wolno nigdy zapomnieć o tym, że ludzie u władzy nie są tam, by realizować wolę ludu i działać dla dobra ludu. Jeśli o tym nie zapomnimy, to kolejne, przyszłe wydarzenia w Grecji z całą pewnością staną się o wiele bardziej zrozumiałe.
http://pressmix.eu/2015/07/06/i-jeszcze-raz-grecja/-
Avatar użytkownika
krzysiek4
 
Posty: 5442
Dołączył(a): Cz kwi 21, 2011 3:36 pm
Lokalizacja: Peloponez

Re: Grecja

Postprzez krzysiek4 » So lip 11, 2015 7:49 pm

Cipras już wie, gdzie jest jego miejsce w szeregu


Ogólnie warto wiedzieć, że rząd grecki, tak jak można było się tego spodziewać, w końcu ściągnął majtki i się nadstawił. I to pomimo referendum, w którym Grecy powiedzieli NIE.

W zasadzie wszystkie – z drobnymi, kosmetycznymi zmianami – elementy żądań wierzycieli zostały przyjęte. Nie ma tu ŻADNEGO znaczenia, czy to ultimatum było „słuszne” czy „niesłuszne” bo tutaj o żadnych „słusznościach” nie ma co w ogóle gadać. Albo inaczej – te żądania były tak samo słuszne, jak słusznym było pożyczanie pieniędzy bankrutowi przez tych, którzy dzisiaj stawiają żądania. W każdym razie wystarczyło, że szef Komisji Europejskiej, pan Juncker spotkał się z przedstawicielami greckiej opozycji, i – ZAPEWNE – poinformował pana Ciprasa, że jeśli nie przyjmie ultimatum, to w Grecji zmieni się rząd na jakiś inny. Na przykład złożony z technokratów, których nazwie się „niezależnymi specjalistami”.

ObrazekI tyle było z „antysystemowej” Syrizy.

Nie ma znaczących antysystemowych partii. Taki zwierz nie istnieje, nie dajcie się nabrać na podróbki.


http://pressmix.eu/2015/07/10/cipras-ju ... w-szeregu/


-
Avatar użytkownika
krzysiek4
 
Posty: 5442
Dołączył(a): Cz kwi 21, 2011 3:36 pm
Lokalizacja: Peloponez

Re: Grecja

Postprzez krzysiek4 » Pn lip 13, 2015 10:24 pm

Grecja przyjęła niemiecki protektorat

Obrazek


Tymi słowami jeden z dyplomatów skomentował fakt, iż po 17 godzinach negocjacji premier Grecji Alexis Cipras zdecydował się w poniedziałek na przyjęcie proponowanych przez eurokratów reform w zamian za trzyletni plan pomocy w wysokości 86 mln euro kredytu na spłatę wierzycieli.


To już trzeci pakiet pomocowy dla Grecji w ciągu ostatnich pięciu lat. Pełniący funkcję prezydenta Unii Europejskiej Donald Tusk poinformował o osiągnięciu porozumienia na Twitterze. Zarówno Tusk, jak i inni eurokraci nie kryją zadowolenia z faktu, że po sześciu miesiącach intensywnej walki, udało się spacyfikować Greków i nie dopuścić, aby powrócili oni do własnej waluty.
Warunki przyjęte przez Grecję nie zostały jeszcze podane do wiadomości publicznej, jednakże z przecieków wynika, że są one zdecydowanie ostrzejsze niż te dotychczas oferowane Grekom.

„Strefa euro jednomyślnie osiągnęła porozumienie" - napisał na Twitterze Tusk. Pytanie tylko, czy greckie społeczeństwo przyłączy się do owej „jedności”?

Wymuszona wyprzedaż majątku narodowego

Aby odbudować zaufanie pomiędzy Grecją a pozostałymi członkami eurozony, Ateny mają zobowiązać się do przyjęcia do 15 lipca, czyli najbliższej środy, ustaw wdrażających zestaw uzgodnionych działań. Wśród nich ma być m.in. podniesienie podatku VAT i poszerzenie bazy podatkowej, zmiany w systemie emerytalnym, przyspieszenie procedur sądowych, wprowadzenie hamulca zadłużenia, zagwarantowanie pełnej niezawisłości urzędu statystycznego ELSTAT a także wdrożenie do krajowych przepisów dyrektywy o restrukturyzacji i likwidacji banków.
Eurogrupa chce jednak znacznego wzmocnienia propozycji reform, planowanych na przyszłość, które przedstawiła sama Grecja we wniosku o nowy program pomocowy. Ateny miałyby przeprowadzić np. reformy rynku pracy, ambitną reformę emerytalną, wprowadzić rekomendacje OECD dotyczące handlu w niedzielę, okresów wyprzedaży, własności aptek, czy piekarni, jak również przeprowadzić deregulację niektórych zawodów, np. w sektorze transportu promowego.

Zalecono też Grekom kontynuację prywatyzacji operatora sieci przesyłu energii elektrycznej, a także znaczne rozszerzenie całego programu prywatyzacji. Uzgodnienie szczegółów w tej dziedzinie ministrowie finansów pozostawili przywódcom eurolandu. Wśród wymienionych opcji jest albo powierzenie przez greckie władze zadań związanych z prywatyzacją, jak np. wycena aktywów, niezależnej instytucji albo przekazanie majątku państwowego o wartości 50 mld euro do funduszu powierniczego. Dochód z prywatyzacji tego majątku zostałby wykorzystany na spłatę zadłużenia. Fundusz byłby zarządzany przez greckie władze, ale pod nadzorem odpowiednich instytucji unijnych.Rząd Ciprasa ugiął się przed eurokratami – zrobią z Greków niewolników. Oto szczegóły greckich propozycji
Grecja przedłożyła w czwartek swoim wierzycielom ze strefy euro nowy plan reform, w którym zobowiązuje się do zrewidowania wysokości świadczeń oraz wzrost podatków w zamian za pomoc w spłacie zadłużenia oraz trzyletnią pożyczkę pomocową. Co ciekawe, przedstawione przez stronę grecką propozycje są analogiczne do tych, które wcześniej zostały odrzucone, a następnie poddane pod referendum.

Przedstawiony przez Ateny 13-stronicowy dokument zostanie teraz uważnie przeanalizowany, aby zdążyć przed zaplanowanym na niedzielę szczytem wszystkich 28 krajów Unii Europejskiej.


Podatek od towarów i usług (VAT)

Grecja zaproponowała zmianę w podatku VAT – kość niezgody między stronami w trakcie negocjacji – w nadziei na podniesienie przychodów o 1 proc. PKB. Zgodnie z założeniami projektu VAT ma być jednakowy dla wszystkich produktów i wynosić 23 procent. Również dla restauracji, które obecnie obowiązuje stawka 13 procent. Podstawowe produkty, jak żywność, energia i woda będą opodatkowane w wysokości 13 proc., natomiast artykuły medyczne, książki i teatr zostaną opodatkowane 6 proc. stawką VAT.


Koniec z ulgami podatkowymi dla wysp

Rząd zaproponował zredukowanie ulg podatkowych oferowanych obecnie greckim wyspom, włącznie ze zniesieniem na wiele lat 30 proc. upustu. To miałoby zacząć obowiązywać począwszy od najbogatszych wysp już w październiku, natomiast w pozostałych – do końca 2016 roku.


Podniesienie innych podatków

Podatek korporacyjny ma zostać podniesiony z 26 proc. obecnie do 28 procent – tym samym rząd Ciprasa wyszedł naprzeciw żądaniom kredytodawców. Wzrośnie także podatek od dóbr luksusowych oraz zostanie wprowadzony nowy podatek - od reklam telewizyjnych.


Reforma emerytur

Wiek emerytalny ma zostać podniesiony do 67 proc., lub do 62, jeżeli dana osoba do 2022 r. będzie miała za sobą przepracowane 40 lat. Ateny stworzą także mechanizmy zapobiegające odchodzeniu Greków na wcześniejsze emerytury poprzez wprowadzenie kar finansowych za decydowanie się na taką praktykę.


Cięcia w wydatkach na wojsko

Budżet przeznaczony na potrzeby wojska zostanie zmniejszony o 100 mln euro w tym roku a 200 mln euro w roku 2016 poprzez redukcję etatów w wojsku oraz zmniejszenie zaopatrzenia. Kredytodawcy domagali się redukcji o 400 mln euro.


Uchylanie się od płacenia podatków


Grecki rząd zaproponował przedsięwzięcie środków w celu ukrócenia procederu uchylania się od płacenia podatków, co w Grecji stanowi poważny problem, oraz usprawnienia systemu pobierania podatków.


Prywatyzacja

Grecki rząd planuje sprzedać pozostające w rękach państwa udziały w greckim gigancie telekomunikacyjnym OTE oraz sprywatyzować porty w Pireusie i Salonikach nie później niż w październiku.


Cele budżetowe

Ateny wcześniej przystały na żądania kredytodawców obcięcia podstawowych nadwyżek o 1 proc. PKB jeszcze w tym roku, o 2 proc. w roku 2016 i o 3 proc. w 2017. Jednakże w czwartek przedstawiciele rządu Grecji wskazywali, iż, aby zrealizować te cele, należy raz jeszcze przeanalizować je w świetle tragicznych warunków gospodarczych, jakie panują w kraju, włącznie z wpływem kontroli kapitału oraz zamknięcia systemu bankowego.


Dług publiczny

Grecja obiecała także ograniczyć swój dług publiczny, który obecnie wynosi 180 proc. PKBAnna Wiejak

Źródło: EUbusiness
http://www.prawy.pl/z-zagranicy2/10000- ... propozycji
-
Avatar użytkownika
krzysiek4
 
Posty: 5442
Dołączył(a): Cz kwi 21, 2011 3:36 pm
Lokalizacja: Peloponez

Re: Grecja

Postprzez krzysiek4 » Cz lip 16, 2015 5:38 pm

(Eko)Wojna w EuropieObrazek


Bez czołgów i żołnierzy za to z mediami i białymi kołnierzykami w pierwszym szeregu Niemcy wracają do historii sprzed ponad 70 lat i od nowa budują nowy porządek w Europie. Zmusili Greków do podpisania warunków pokoju na kolanach i teraz wiedzą jak daleko mogą się posunąć. Nie muszą używać wojska, bo teren do rozwoju rasy panów już sobie zapewnili.Na alarm biją Amerykanie i Brytyjczycy nazywając porozumienie z Grecją upokarzającym i wyniszczającym.


– Swoimi decyzjami liderzy strefy euro powrócili do stylu polityki uprawianej w XIX i XX wieku, sprowadzając projekt do toksycznego systemu prowadzonego w interesie Niemiec i dyscyplinowanego groźbą absolutnej nędzy dla każdego, kto odważy się zakwestionować ten sposób działania – uważa Wolfgang Munchau, szef ośrodka analitycznego EuroIntelligence oraz publicysta ‘Financial Times’ i ‘Der Spiegel’ cytowany przez liczne media. Wtórują mu Amerykanie, którym nie bez powodu udało się wykraść poufny raport Międzynarodowego Funduszu Walutowego opisujący ostatnie tygodnie w Grecji. Zamknięcie greckich banków na tak długo, co wymusili na Grecji Niemcy doprowadziło do cofnięcia tego kraju o kilkadziesiąt lat.

Brytyjski ‘Guardian’ cytuje jednego z unijnych dyplomatów, który miał nazwać sposób prowadzenia negocjacji z Ciprasem ‘intensywnym psychicznym podtapianiem’. W trakcie zamkniętego spotkania z kanclerz Niemiec Angelą Merkel, prezydentem Francji Francois Hollande’em i szefem Rady Europejskiej Donaldem Tuskiem, Cipras miał usłyszeć, że ma do wyboru zostać pod całkowitą opieką strefy euro lub ‘obserwować, jak rozpada się system bankowy i cały kraj’.

– Centroprawicowe rządy państw europejskich przygotowywały się na Grexit. Na propozycje Grecji bardziej otwarte były tylko dwa kraje: Francja i Włochy. Zostaliśmy uratowani w ostatniej chwili, ale dostaliśmy ‘żółtą kartkę’ – mówił Grekom europoseł Georgios Kyrtsos. – Rząd Aleksisa Ciprasa czekają pewne problemy, ponieważ Syriza to radykalna lewicowa partia, a takiej partii bardzo trudno będzie realizować taką umowę. 25-30 deputowanych Syrizy zdystansowało się już zresztą od polityki obecnego gabinetu.

Rząd Ciprasa ma tylko kilka dni, by przyjąć plan reform. We wpópracy z parlmentem, który właśnie przegłosował wszystkie warunki Unii z deadline’m na dzisiaj.

Grecki parlament przyjął porozumienie z kredytodawcami, które ma uratować ten kraj przed bankructwem. Uchwalenie pierwszego pakietu ustaw wprowadzającego reformy było warunkiem podjęcia dalszych negocjacji. Głosowanie poprzedziła debata, ale także starcia przed siedzibą parlamentu. Zaakceptowany plan reform oznacza, że Grecja otrzyma pożyczkę w wysokości 86 miliardów euro. W zamian za pożyczkę rząd w Atenach musi przeprowadzić reformę emerytalną, podwyższyć VAT w hotelach, restauracjach, hotelach a także na książki i prąd, podwyższyć podatek dla firm i podatek od towarów luksusowych, a także zlikwidować przywileje fiskalne dla wysp i dokończyć prywatyzację.

Ustawę wprowadzającą znaczne podwyżki podatków i drastyczne cięcia wydatków uchwalono dzięki poparciu trzech proeuropejskich partii opozycyjnych.

Tuż przed głosowaniem grecki premier Aleksis Cipras apelował o poparcie planu oszczędnościowego. Jak tłumaczył, on sam nie zgadza się z tym, co podpisał w Brukseli, ale jest to jedyne wyjście dla kraju. Cipras mówił deputowanym, że wszyscy powinni wziąć na siebie ciężar odpowiedzialności za kraj i zapewniał, że będzie ostatnią osobą, która tej odpowiedzialności będzie unikać.

Grecki premier podkreślał też, że aby kraj wyszedł z kłopotów finansowych, konieczna jest restrukturyzacja długu. Na taki krok w czasie ostatnich negocjacji w Brukseli kategorycznie nie zgadzały się Niemcy.

W czasie, gdy trwało posiedzenie parlamentu, na ateńskim placu Syntagma demonstrowało około 12,5 tys. ludzi. Policjantów obrzucono koktajlami Mołotowa. Funkcjonariusze użyli gazu łzawiącego i rozpędzili demonstrację. Do zamieszek doszło, gdy grupa anarchistów zaatakowała policję.
Starcia anarchistów z policją miały miejsce w bocznych ulicach w pobliżu parlamentu. Młodzi ludzie wybijali szyby w sklepach i spalili co najmniej jeden telewizyjny wóz transmisyjny.


Kolejny pakiet musi zostać przyjęty 22 lipca.


Niemcy greckim przypadkiem pokazały, że Unia jest tak naprawdę ich poletkiem do prowadzenia biznesu i wojny (ekonomicznej) – żadnego z krajów nie traktują po partnersku. Zapowiadane przez Wielką Brytanię opuszczenie UE jest właściwie im na rękę, bo Unię opuści jedyny silny krytyk niemieckich działań.


http://3obieg.pl/ekowojna-w-europie
-
Avatar użytkownika
krzysiek4
 
Posty: 5442
Dołączył(a): Cz kwi 21, 2011 3:36 pm
Lokalizacja: Peloponez

Re: GRECJA

Postprzez krzysiek4 » Cz lip 23, 2015 6:01 pm

Kolejne protesty przeciwko cięciom

Obrazek

Tysiące ludzi wzięło udział w proteście społecznym przeciwko rządowym planom cięć pensji w sektorze publicznym, których celem jest znalezienie środków na zaspokojenie roszczeń wierzycieli Grecji.

Protestujący twierdzą, iż kolejne cięcia nie przyniosą żadnych efektów podobnie jak poprzednie. Od początku kryzysu dług Grecji rośnie, maleją też pensje oraz PKB. Na kryzysie zyskują jednocześnie greccy oligarchowie. Nie zgadzają się również na obciążanie kosztami kryzysu emerytów, pracowników i osób młodych.

Protesty przebiegały spokojnie, doszło do kilku przypadków obrzucania policji koktajlami mołotowa. Około 15 osób zostało aresztowanych.

W protestach brali udział m.in. anarchiści, działacze lewicowych partii opozycyjnych wobec Syrizy oraz związkowcy.
http://alexjones.pl/pl/aj/aj-swiat/aj-w ... ko-cieciom-
Avatar użytkownika
krzysiek4
 
Posty: 5442
Dołączył(a): Cz kwi 21, 2011 3:36 pm
Lokalizacja: Peloponez

Re: GRECJA

Postprzez krzysiek4 » So sie 08, 2015 5:39 am

Borykająca się z kryzysem finansowym Grecja do listy swoich problemów dopisać musi również te związane z napływem nielegalnych imigrantów. Ateny nie są bowiem w stanie poradzić sobie z przyjmowaniem kolejnych osób. Tylko w lipcu do greckich wybrzeży dotarła rekordowa liczba ponad 50 tysięcy imigrantów, co stanowi liczbę większą niż zanotowana za cały 2014 rok.

Obrazek

Zastrzeżenia wobec sytuacji imigrantów w Grecji zgłasza Biuro Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców (UNHCR), które oskarża władze tego kraju o niezapewnienie imigrantom odpowiedniej pomocy i pozostawienie ich w haniebnych warunkach. Jak powiedział Vincel Cochetel z UNHCR - "Od 30 lat pracuję w ONZ i nigdy jeszcze czegoś podobnego nie widziałem".

Pomóc Grecji planuje Komisja Europejska, która w latach 2014-2020 chce przekazać Grecji łącznie około 260 milionów euro z unijnego funduszu migracyjnego oraz ponad 160 milionów z puli przeznaczonej na bezpieczeństwo i sprawy wewnętrzne. W tym tygodniu pomoc finansową przeznaczoną na rozwiązanie problemów związanych z nielegalną imigracją otrzymała Francja, wcześniej zaś Wielka Brytania.

(na podst. forsal.pl oprac. B.W.)
http://xportal.pl/?p=22024-
Avatar użytkownika
krzysiek4
 
Posty: 5442
Dołączył(a): Cz kwi 21, 2011 3:36 pm
Lokalizacja: Peloponez

Re: GRECJA

Postprzez krzysiek4 » N sie 09, 2015 10:34 am

Głód to cena jaką Grecy zapłacą za pozostanie w UE


ObrazekSyriza, nowy grecki rząd który miał uratować Grecję przed oszczędzaniem, okazał się być gardłaczem. Rząd zaufał dobrej woli „partnerów” z UE, by tylko się dowiedzieć, że ci „partnerzy” nie mieli dobrej woli.


Grecki rząd nie zrozumiał tego, że jedyną sprawą było to co najważniejsze, zyski dla tych którzy posiadali grecki dług.

Rzekomy „grecki kryzys” w ogóle jest bezsensowny. Oczywiste jest to, że Grecja nie będzie mogła spłacić długów ze zdewastowanej gospodarki, które ukrył Goldman Sachs, a potem skapitalizował na wewnętrznej informacji, pomagając wywołać ten kryzys. Skoro wypłacalność posiadaczy greckiego długu, oczywiście nowojorskich funduszy hedgingowych oraz niemieckich i holenderskich banków, zależy od ich spłacenia, Europejski Bank Centralny (ECB) może wziąć przykład z Rezerwy Federalnej i drukować pieniądze żeby zabezpieczyć grecki dług. ECB już drukuje €60 mld miesięcznie, by ratować europejski system finansowy, więc dlaczego nie włączyć tu Grecji?

Konserwatysta powie, że taki kurs akcji wywoła inflację, ale tak się nie dzieje. Federalne Rezerwy kreowały pieniądz bardzo szybko przez 7 lat, i zdaniem rządu nie ma inflacji. Mamy nawet ujemne stopy procentowe świadczące o nieobecności inflacji. Dlaczego kreowanie pieniędzy dla Grecji wywołuje inflację, ale nie dla Goldmana Sachsa, Citibanku i JPMorganChase?

Oczywiście, świat zachodni nie chce pomóc Grecji. Zachód chce ją ograbić. Układ jest taki, że Grecja dostaje nowe pożyczki, z których spłaci już istniejące, w zamian za sprzedaż prywatnym inwestorom miejskich wodociągów (dla Greków opłaty za wodę wzrosną), za sprzedaż prywatnym inwestorom loterii państwowej (grecki dochód spadnie, przez co trudniejsza będzie spłata długów), i za inne takie „prywatyzacje”, takie jak sprzedaż deweloperom chronionych greckich wysp.


Obrazek


Mówi się, że Grecja posiada aż 6.000 wysp. Większość ich – około 5.800 – to małe i nie zamieszkałe wysepki. Bogaci prywatni inwestorzy, w większości żydowscy, bardzo chcieliby je wykupić i trzymać jako terytoria prywatne. Jeśli Palestyna stanie się zbyt niebezpieczna dla Żydów, to na pewno przyda się ładna mała grecka wysepka. (LD)

Gdyby grecki rząd miał jakiś rozum, to po prostu wycofałby się ze spłacania długów. Wtedy Grecja nie miałaby żadnych długów. Mówiąc krótko, Grecja z bardzo zadłużonego kraju może stać się krajem niezadłużonym.

Wtedy Grecja mogłaby finansować własne obligacje, a gdyby potrzebowała kredyt zewnętrzny, przyjęłaby rosyjską propozycję.

Faktycznie, gdyby rządy rosyjski i chiński miały rozum, to zapłaciłyby Grecji by się wycofała i opuściła UE i NATO. Rozpocząłby się rozpad waszyngtońskiego imperium, i odeszłaby groźba wojny dla Rosji i Chin. Rosjanie i Chińczycy oszczędziliby dużo więcej na niepotrzebnych przygotowaniach wojennych, niż kosztowałoby ich uratowanie Grecji.
Paul Craig Roberts

Źródło: http://www.darkmoon.me/2015/the-looting-of-greece/

http://www.informationclearinghouse.inf ... e42157.htm

Tłum. Ola Gordon.
http://wolna-polska.pl/wiadomosci/grabi ... ji-2015-08
-
Avatar użytkownika
krzysiek4
 
Posty: 5442
Dołączył(a): Cz kwi 21, 2011 3:36 pm
Lokalizacja: Peloponez

Re: GRECJA

Postprzez krzysiek4 » Śr sie 19, 2015 5:58 am

Powoli widać, kto miał interes we wprowadzeniu w Grecji euro, a następnie we wciągnięciu Aten w spiralę zadłużenia. Niemiecka firma przejmuje właśnie 14 lotnisk należących do greckiego państwa. Jak sprawdził portal Niezalezna.pl - dyrektorem spółki z Frankfurtu jest... doradca partii Angeli Merkel.

Grecki rząd zgodził się na sprzedanie prywatnej niemieckiej firmie praw do zarządzania 14 regionalnymi lotniskami, należącymi do państwa. Transakcja ta to dopiero pierwszy krok w procesie prywatyzacji, na które Ateny - po długich negocjacjach i sprzeciwach - wyraziły ostatecznie zgodę, chcąc utrzymać się przy unijnej kroplówce.

W wyniku podjętej przez Greków decyzji kontrolę nad 14 państwowymi lotniskami będzie mieć teraz niemiecka spółka Fraport AG, która zarządza m.in. lotniskiem we Frankfurcie. Koncesja warta jest 1,2 mld euro.

I tu niezwykle ciekawa rzecz. Dyrektorem generalnym Fraport AG jest Stefan Schulte. Jak sprawdziła Niezalezna.pl, menadżer ten od czerwca 2013 r. jest członkiem Rady Gospodarczej CDU, czyli partii, na której czele stoi... kanclerz Niemiec Angela Merkel. Okazuje się więc, że w wyniku unijno-greckich ustaleń, prowadzonych pod dyktando Niemiec, w prywatne ręce człowieka Angeli Merkel trafi kilkanaście państwowych greckich lotnisk, m.in. w Salonikach oraz na wyspach Korfu, Rodos, Kos i Santorini.

To pierwsza prywatyzacyjna decyzja lewackiego rządu Aleksisa Tsiprasa, który początkowo przeciwstawiał się programowi prywatyzacyjnemu. Zgodę gabinetu Tsiprasa na wyprzedaż majątku uzyskano, grożąc wstrzymaniem unijnego "planu ratunkowego" dla Aten.
http://niezalezna.pl/70046-niemiecka-fi ... tii-merkel


-
Avatar użytkownika
krzysiek4
 
Posty: 5442
Dołączył(a): Cz kwi 21, 2011 3:36 pm
Lokalizacja: Peloponez

Re: GRECJA

Postprzez krzysiek4 » Pt sie 21, 2015 7:03 pm

Złoty Świt utworzy rząd?

Obrazek20 sierpnia w orędziu do narodu grecki premier Aleksis Cipras ogłosił, że podaje swój rząd do dymisji.

– Chcę być szczery. Nie udało nam się osiągnąć takiego porozumienia, na które liczyliśmy przed styczniowymi wyborami. (…). Czuję głęboki moralny i polityczny obowiązek, by poddać pod waszą ocenę wszystko, co zrobiłem - moje sukcesy i porażki. (…). Mój mandat z 25 stycznia wygasł. Teraz wypowiedzieć musi się naród. Swoimi głosami zdecydujecie, czy dobrze negocjowaliśmy czy też nie. – mówił Cipras. Po swoim wystąpieniu udał się do prezydenta Prokopisa Pawlopulosa, któremu przekazał formalną rezygnację wraz z prośbą o jak najszybsze rozpisanie nowych wyborów.

Zgodnie z grecką konstytucją w wypadku, gdy rząd poda się do dymisji przed upływem roku od wyborów, prezydent powierza misję stworzenia nowego gabinetu liderowi drugiego największego klubu parlamentarnego. Obecnie jest nim „centroprawicowa” Nowa Demokracja, której przywódca Wangelis Mejmarakis już zadeklarował gotowość tworzenia rządu. Jeżeli jednak nowy gabinet nie powstanie w ciągu trzech dni – co ocenia się jako nierealne – prezydent przekazuje misję jego sformowania liderowi trzeciego co do wielkości klubu parlamentarnego, którym obecnie jest Złoty Świt. Jeżeli ta próba również się nie powiedzie, prezydent ma obowiązek rozpisać nowe wybory do parlamentu.

Gabinet Ciprasa stracił większość parlamentarną 14 sierpnia, kiedy przeciwko forsowanemu przez rząd kolejnemu programowi zagranicznej „pomocy” finansowej dla Grecji zagłosowało 44 deputowanych jego własnego klubu SYRIZA. W szeregach stronnictwa doszło do otwartego rozłamu, ponieważ 25 z nich opuściło klub i ogłosiło, że przystępuje do organizowania nowej partii o nazwie Jedność Ludowa. Na jej czele stanie Panajotis Lafazanis, były minister energetyki w rządzie Ciprasa. Wśród postulatów programowych nowej partii znajdą się: rezygnacja ze spłacania zadłużenia zagranicznego, wyprowadzenie Grecji ze strefy euro i przywrócenie drachmy jako waluty narodowej.

(Na podstawie PAP opracował A.D.)
http://xportal.pl/?p=22255
-
Avatar użytkownika
krzysiek4
 
Posty: 5442
Dołączył(a): Cz kwi 21, 2011 3:36 pm
Lokalizacja: Peloponez

Re: GRECJA

Postprzez krzysiek4 » Pn lut 15, 2016 12:01 pm

Grecja: Rząd przyjął nowy program cięć.


Zamieszki w Atenach 12.02.2016

Obrazekhttps://youtu.be/LH7GUuuqZTU


-
Avatar użytkownika
krzysiek4
 
Posty: 5442
Dołączył(a): Cz kwi 21, 2011 3:36 pm
Lokalizacja: Peloponez

Re: GRECJA

Postprzez krzysiek4 » Pn lut 15, 2016 9:37 pm

Grecja: Związek zawodowy pracowników policji chce aresztowania członków Troiki.
Co na to Włochy?

(Troika to trzy instytucje, które wspólnie nadzorują sytuację finansową Grecji. W jej skład wchodzą przedstawiciele Komisji Europejskiej, Europejskiego Banku Centralnego oraz Międzynarodowego Funduszu Walutowego).

Grecia: il sindacato di polizia chiede l’arresto dei membri della Troika. E in Italia?

http://scenarieconomici.it/grecia-il-si ... in-italia/


ObrazekAdw. Marco Mori 13 luty 2016 tłum. RAM


Adwokat Marco Mori jest blogerem piszącym na blogu scenarieconomici.it i autorem książki "Upadek demokracji - analiza prawna genezy dyktatury europejskiej", dostępnej na stronie ibs.it

Sytuacja w Grecji staje się coraz bardziej napięta. Oprócz pogłębiającej się recesji, również strajk generalny - zapoczątkowany przez rolników i szybko podjęty przez inne kategorie zawodowe - paraliżuje kraj.

Ale wiadomością jeszcze ważniejszą, zakomunikowaną (z nikłym przekonaniem) przez agencje prasowe jest deklaracja zarządu POASY - jednego ze związków zawodowych pracowników policji greckiej, w którym potwierdzono, że Troika przy pomocy swych roszczeń usiłuje obalić porządek demokratyczny, podważyć suwerenność narodową i rozszabrować grecki majątek.

Oświadczenie związku zawodowego policjantów zostało opublikowane przy pomocy listu i zostało również wysłane do Prokuratury w Atenach jako zawiadomienie o przestępstwie.

W doniesieniu, zarząd związku informuje, że z powyżej wymienionych powodów ma zamiar bezzwłocznie zaaresztować członków Troiki znajdujących się na terytorium Grecji. (...)

Nie ma wątpliwości co do tego, że Troika jest organizacją kryminalną, która zagraża demokracji i suwerennościom narodowym wszystkich państw jakie znajduję się pod jej wpływami.

Na dzień dzisiejszy Troika jest uzbrojonym ramieniem potęg finansowych i mogła bezkarnie srożyć się tak w Grecji jak i we Włoszech, jedynie dlatego, że organy ścigania i sądownictwo pozwoliły na to - czy to z powodu głupoty, czy też wskutek tchórzostwa.

Miejmy nadzieję, że Grecy od słów przejdą do czynów i że Grecja odzyska własną niepodległość, karząc swych oprawców, zadających cierpienia mające ogromny koszt ludzki.

Żadna z dotychczasowych reform narzuconych Grecji przez Troikę nie polepszyła jej sytuacji, wprost przeciwnie - finanse publiczne znajdują się dziś w o wiele gorszym stanie niż w momencie gdy Troika rozpoczęła swe doradztwo, będące celowo wrogie jakiemukolwiek interesowi narodowemu Grecji.

Podobnego działania życzyłbym sobie jak najszybciej we Włoszech.
Apeluję o to często do sadownictwa, ale jest rzeczą oczywistą, że również policja mogłaby i powinnaby zaaresztować bez chwili namysłu i bez konieczności uzyskania wcześniej jakiegokolwiek na to pozwolenia, wszystkich tych, którzy stanowią zagrożenie dla naszej suwerenności.

Włoski kodeks karny mówi o tym w sposób jasny: przestępstwa wobec osoby prawnej Państwa istnieją i są surowo karane. Nasz kodeks - art. 380 - wyraźnie przewiduje obowiązek zaaresztowania na gorącym uczynku tych wszystkich, którzy popełniają przestępstwa przeciwko osobie prawnej Państwa i w tym przypadku przestępcę czeka kara od 5 do 10 lat więzienia.

Natomiast artykuły 241 i 243 przewidują kary nie niższe od 12 i 10 lat więzienia.
Tak więc, ten, kto narzuca nam lub nawołuje do zrzeczenia się suwerenności - a zatem wszystkie osoby piastujące najwyższe stanowiska państwowe - powinny być bezzwłocznie zaaresztowane przez policję.

Jest to oczywistość prawna rzucająca się w oczy, pomimo tego nie ma żadnych reakcji...
Tak bardzo boją się wszystkiego, że nie podają mnie do sądu - co powinni byli zrobić - gdyby to, o czym od dawna publicznie mówię było kłamstwem...


http://dakowski.pl/index.php?option=com ... &Itemid=47


-
Avatar użytkownika
krzysiek4
 
Posty: 5442
Dołączył(a): Cz kwi 21, 2011 3:36 pm
Lokalizacja: Peloponez

Re: GRECJA

Postprzez krzysiek4 » Śr wrz 07, 2016 9:20 am

Grecki kryzys, stan na 2016: kim jest zwycięzca, a kim przegranyObrazekW tym tygodniu obchodzimy pierwszą rocznicę trzeciej z kolei pożyczki (od 2010) zaciągniętej przez Grecję. 20-21 sierpnia 2015 tzw. Trojka składająca się z wszechobecnej Komisji Europejskiej, Europejskiego Banku Centralnego oraz Międzynarodowego Funduszu Walutowego wymusiły na Atenach podpisanie trzeciego porozumienia ws. rozwiązania problemu greckiego zadłużenia. Na jego mocy Trojka pożyczyła Grecji 98 miliardów dolarów, przez co dług tego kraju wzrósł do 440 mld dolarów (pierwsza pożyczka w 2010 wynosiła 140 mld dolarów, druga, w 2012, 200 mld) w ciągu zaledwie 5 lat. Pytanie brzmi: kto może mieć korzyść z udzielenia pożyczki w wysokości 440 mld dolarów? Wiadomo, że nie korzysta na tym Grecja. Więc jeśli to nie grecka gospodarka czy sami Grecy, to kto? I czy w związku z taką wielkością pożyczki możliwy jest w ogóle koniec kryzysu greckiego?

Wydawałoby się, że pożyczka w wysokości 440 mld dolarów powinna pomóc Grecji stanąć na nogi mimo światowej recesji w 2008–2009, europejskiej recesji w 2011-2013 oraz powolnego rozwoju gospodarczego, który od lat dotyka całą Europę. Ale tak nie jest – pożyczka w wysokości 440 mld dolarów w rzeczywistości jeszcze bardziej pogrąża ten kraj w ubóstwie, skazując go na lata ekonomicznego kryzysu bez widoków na lepszą przyszłość.

Udzielając kolejnych pożyczek na łączną kwotę 440 mld dolarów Trojka wymusiła na Grecji, by ta:

obcięła wydatki na świadczenia socjalne,
wyeliminowała setki tysięcy miejsc pracy w urzędach,
obniżyła płacę minimalną pracowników sektorów prywatnych i państwowych,
zmniejszyła wysokość emerytur,
podniosła składki na ubezpieczenie zdrowotne,
podniosła wysokość podatków obrotowego i z tytułu posiadania nieruchomości.

Trojka wymusiła także, by grecki rząd wyprzedał należące do niego akcje zakładów użyteczności publicznej, systemy transportu publicznego i porty poniżej ich wartości rynkowej.

95% spłaty greckiego długu trafia do europejskich bankierów

Te 440 mld dolarów pożyczki nie zostało przekazane by pomóc Grekom lub ich gospodarce by ta wyszła z wieloletniej recesji. Pieniądze te idą na spłatę odsetek i należności wcześniejszych pożyczek udzielanych także przez Trojkę. Dług jest zaciągany po to, by spłacić poprzedni, i mimo to wciąż się powiększa.
Wiosną 2016 ukazały się wyniki badania, które bezspornie wskazuje, gdzie trafiły pieniądze z udzielonej 440 miliardowej pożyczki: prosto do europejskich bankierów i inwestorów oraz samej Trojki: Komisji Europejskiej, Europejskiego Banku Centralnego i MFW, które następnie znóww przekazały je prywatnym bankierom i inwestorom.
Wyniki te zawarto w Białej Księdze opublikowanej przez Europejską Szkołę Zarządzania i Technologii i zatytułowanej "Gdzie się podziały pieniądze przekazane na dofinansowanie Grecji?". Zgodnie z tym dokumentem ponad 95% wartości pożyczek udzielonych Grecji przez Trojkę poszło na spłatę odsetek i należności wcześniejszych pożyczek udzielonych także przez Trojkę oraz na dofinansowanie greckiego prywatnego sektora bankowego (należącego do europejskich banków) oraz na spłatę prywatnych inwestorów i spekulantów. Grecja z tej całej kwoty otrzymała jedynie niecałe 15 mld euro.

Cena za udzieloną pożyczkę jest wysoka
W zamian za 95% pieniędzy, które trafiają do Trojki i jej przyjaciół: inwestorów i bankierów, reformy oszczędnościowe związane z pożyczkami udzielonymi przez Trojkę doprowadziły w Grecji do następujących zdarzeń:
Dziś, w 2016, bezrobocie w Grecji nadal wynosi 24%, a wśród młodych ludzi sięga nawet 50%. U tych szczęśliwców, którzy jeszcze mają pracę zarobki spadły o jedną czwartą. Przyczyną tego są nie tylko zwolnienia czy obniżanie płac w sektorze rządowym i prywatnym, ale także przejścia z pełnych etatów na niepełne. W ciągu ostatnich ośmiu lat ilość osób zatrudnionych na pełen etat zmniejszyła się o 27%, podczas gdy ilość zatrudnionych na część etatu wzrosła do 56%. Od 2012 płace najbiedniejszych Greków zmniejszyły się o 22%, podobnie jak emerytury. A wszystko to, by wycisnąć z greckich obywateli kasę na spłatę Trojki, europejskich bankierów i prywatnych inwestorów.

Grecja przed pierwszą pożyczką
W 2007 stosunek greckiego długu do PKB wynosił 100%, podobnie jak przez wcześniejszych 10 lat, tj. od 1997. Nie był on znacznie większy niż w innych krajach europejskich, a i mniejszy niż w wielu z nich. W 2008 dług ten wzrósł do 109% z powodu światowej recesji. W 2010, kiedy to Trojka udzieliła Grekom pierwszej pożyczki w wysokości 140 mld dolarów, zadłużenie wzrosło gwałtownie do 146%. Następnie skoczyło do ponad 170% i pozostaje na tym poziomie pomimo kolejnych zastrzyków pieniędzy od Trojki w 2012 i 2015.
Wzrost greckiego długu od roku 2010 nie jest z pewnością z spowodowany wydatkami rządowymi, których wielkość zmalała z 14mld euro do 9 mld euro z powodu programów oszczędnościowych narzuconych przez Trojkę. Przyczyną nie są również zbyt wysokie płace lub za duża ilość urzędników, która spadła o jedną czwartą. I mimo tego wszystkiego zadłużenie wzrosło...
To co zadziało się w sierpniu 2015, czyli udzielenie kolejnej pożyczki Grecji przez Trojkę, jest powtórzeniem wydarzeń z 2012 i 2010: do długu 340 mld dolarów dodano kolejne 98 mld dolarów. W zamian za ostatnią pożyczkę Grecja ma za zadanie:

wygenerować nadwyżkę w budżecie w wysokości 3,5% PKB, z której spłacana byłaby Trojka (8 mld dolarów rocznie),
podnieść podatki do 24% i wprowadzić szerszą skalę podatkową,
wdrożyć, jak to nazywa Trojka, całościową reformę emerytur, w ramach której wydatki na emerytury będą wynosić nie więcej niż 2,5% PKB a minimalna emerytura zostanie zniesiona,
zreformować rynek pracy, w tym uelastycznić płace, wprowadzić możliwość łatwiejszych zwolnień grupowych, ograniczyć strajki pracownicze i masowo zwalniać nauczycieli w ramach reformy edukacji,
zmniejszyć wydatki na opiekę zdrowotną oraz zamienić 52 000 pełnych etatów w tym sektorze na niepełne,
zrealizować bardziej ambitny program prywatyzacji.

A jak grecka ekonomia sobie radziła przez ostatni rok, po udzieleniu pożyczki? Od sierpnia 2015 wydatki rządowe zmniejszyły się o kolejne 30%. PKB nadal się kurczy, a stosunek długu do PKB wzrósł jeszcze bardziej. Zniknęło 83 000 pełnych etatów (choć pojawiło się 28 000 niepełnych). Bezrobocie wśród młodych wzrosło z 48,8 do 50,3%. Wydatki na konsumpcję zmniejszyły się o prawie 10% z powodu większego poczucia zagrożenia wśród konsumentów, a inwestycje, eksport i import zwalniają. Innymi słowy; grecka gospodarka ma się gorzej pomimo udzielonej przez Troikę pożyczki w wysokości 98 mld dolarów. Czy to oznacza nieuchronne nadejście kolejnego kryzysu, którego miałaby uratować czwarta z kolei pożyczka?
Odpowiedź brzmi: Być może. Grecja nie jest w stanie wygenerować 3,5% nadwyżki w budżecie na spłatę swojego długu. Rata do spłaty w 2016 była niewielka. Jednak w nadchodzących latach 2017 i 2018 możliwość spłaty zadłużenia przez Grecję się pogorszy z powodu przewidywanej w Europie recesji. Grecki kryzys może wybuchnąć nawet wcześniej w wyniku załamania europejskiego systemu bankowego wywołanego Brexitem i pogłębiających się problemów w sektorze bankowym we Włoszech i Portugalii.

Czy mamy do czynienia z nowym, finansowym imperializmem?

Od 2010 z powodu programów oszczędnościowych związanych z udzielonymi przez Trojkę pożyczkami, grecki rząd był zmuszony wyciągnąć ogromne pieniądze od swoich obywateli, które następnie trafiały do samej Trojki, europejskich bankierów i inwestorów. Mamy do czynienia z nową formą czystego imperializmu, w którym poprzez finanse Trojka podporządkowuje sobie całe państwo. To, co stało się i dzieje się w Grecji, to finansowy imperializm, którego małe państwa chcące dołączyć do dużych stref wolnego handlu i unii walutowych lub związać swoje waluty z dolarem czy euro, powinny się wystrzegać aby poprzez udzielone im pożyczki nie stać się zależne od potężniejszych od siebie kapitalistów.

Neoliberalizm cały czas ewoluuje, jego formy imperialistycznego wyzysku również. Zaczyna się od strefy wolnego handlu lub unii celnej. Następnie powstaje wspólna waluta, która może prowadzić do powstania wspólnego systemu bankowego. Polityka monetarna banku centralnego jest kształtowana kraj dominujący. Mniejsze państwa tracą kontrolę nad swoją walutą, bankami i polityką monetarną. Unia bankowa prowadzi do unii fiskalnej. W tym momencie mniejsze kraje tracą również kontrolę nad swoimi podatkami i wydatkami. Stają się ekonomicznie zależne od państwa dominującego, podobnie jak to miało miejsce w Grecji...Tekst źródłowy: jackrasmus.com
Tłumaczenie i źródło polskie: xebola.wordpress.com

http://alexjones.pl/aj/aj-swiat/aj-wiad ... -przegrany


-
Avatar użytkownika
krzysiek4
 
Posty: 5442
Dołączył(a): Cz kwi 21, 2011 3:36 pm
Lokalizacja: Peloponez

Re: GRECJA

Postprzez krzysiek4 » Cz wrz 22, 2016 10:34 am

Grecy zostaną zmuszeni do zdeklarowania wartości własnego majątku

Od stycznia 2017 roku 8,5 mln greckich obywateli zostanie zobowiązanych do złożenia deklaracji poświadczającej wartość własnego majątku. Chodzi przede wszystkim o wykazanie nieruchomości, biżuterii, antyków, dzieł sztuki, a nawet ilości posiadanej – poza systemem bankowym – gotówki.

Obrazek


Takie działanie może zapowiadać tylko jedną rzecz: podatek od bogactwa. Grecja jest aktualnie zmuszana do wyprzedaży majątku narodowego pod obsługę długu. I tu trzeba podkreślić – długu, którego nigdy nie będzie mogła spłacić. Nawet gdyby sprywatyzować bezcenne zabytki kraju, który jest najstarszym centrum kultury europejskiej, to zgromadzony na drodze licytacji kapitał, w żaden sposób nie wystarczy na pokrycie bieżących zobowiązań. Dodatkowo sytuację pogarsza obecny konflikt pomiędzy rządem Niemiec i MFW, który nie sprzyja porozumieniu w kwestii wypłaty kolejnych transz pomocy finansowej. Wiele wskazuje na to, że grecki rząd przygotowuje się już do następnego kryzysu związanego z płynnością. Tym razem jednak, po wymagany kapitał sięgnie do portfeli tej części społeczeństwa, która solidnie oszczędzała środki na ciężkie czasy.


http://independenttrader.pl/najwazniejs ... -cz-1.html-
Avatar użytkownika
krzysiek4
 
Posty: 5442
Dołączył(a): Cz kwi 21, 2011 3:36 pm
Lokalizacja: Peloponez

Re: GRECJA

Postprzez krzysiek4 » Pn wrz 26, 2016 6:20 am

Państwo nie ma pieniędzy, żeby wypłacać świadczenia!ObrazekGreckie związki zawodowe wyraziły swój sprzeciw, wobec zapowiedzi największego zakładu ubezpieczeniowego Grecji, dotyczących braku środków na wypłatę emerytur.

Według podanych informacji, władze Greckiego Towarzystwa Ubezpieczeń Społecznych (IKA), planują pozyskać brakujące fundusze, ze specjalnych składek, przeznaczonych na emerytury Greków, którzy obecnie jeszcze pracują.

Komentujący sytuację ekonomiczną Grecji, określają ją, jako tragiczną. Oceniają też, że niedobory budżetowe IKA spowodują niekorzystne dla starających się o emerytury, przedłużenie czasu oczekiwania na wydanie decyzji o jej przyznaniu. Na dzień dzisiejszy trwa to od roku, do trzech lat.

Janis Panajopulos, prezes Generalnej Konfederacji Greckich Pracowników, odnosząc się do planów wykorzystania „specjalnych składek” powiedział: "To są oszczędności w ramach solidarności z nowym pokoleniem i uzgodniliśmy, że nie należy ich ruszać. To pewnego rodzaju skarbonka dla młodych ludzi. Jeśli tak się stanie, pokaże to, jak tragiczna jest sytuacja".

Za: money.pl
http://polskaniepodlegla.pl/kraj-swiat/ ... wiadczenia


-
Avatar użytkownika
krzysiek4
 
Posty: 5442
Dołączył(a): Cz kwi 21, 2011 3:36 pm
Lokalizacja: Peloponez

Re: GRECJA

Postprzez krzysiek4 » Wt mar 07, 2017 5:20 am

Siedem lat dołowania Grecji

Po siedmiu latach kuracji według IMF i UE (pierwszy "ratunek" w 2010 r.) - Grecja dalej dołuje.Obrazek


Warunki załączone do umorzenia części długu greckiego przez Unię i Fundusz Walutowy spowodowały ciągnącą się już 7 lat recesję, która przekształciła się w depresję gospodarczą i społeczną. Bezrobocie osiągnęło w szczycie 28%, obecnie wynosi 23 procent, PKB w czasie kryzysu zmniejszyło się o jedną czwartą.

Obniżyły się znacząco standardy życia, zwiększa się obszar biedy, nieporównywalnie z innymi krajami EU. 22,2% społeczeństwa żyje na skraju nędzy ("severely materially deprived"). Coraz większa jest liczba zalegających z podstawowymi płatnościami.Obrazek


W darmowej jadłodajni w centrum Aten zarejestrowanych jest 26 tysięcy osób, w 2012 - było 2,5 tysiąca.

Wegetujemy - mówią Grecy.http://www.reuters.com/article/us-euroz ... SKBN15Z1NM


-
Avatar użytkownika
krzysiek4
 
Posty: 5442
Dołączył(a): Cz kwi 21, 2011 3:36 pm
Lokalizacja: Peloponez

Re: GRECJA

Postprzez krzysiek4 » So lip 22, 2017 3:29 pm

W Grecji strajkuje personel hoteli i restauracji


Obrazek


W samym szczycie sezonu wakacyjnego pracownicy greckich hoteli i restauracji przerwali pracę na 24 godziny. W wielu przypadkach właściciele byli zmuszeni sami obsługiwać klientów.

Tysiące obiektów turystycznych zostało zupełnie sparaliżowanych po tym, jak reprezentujący personel branży turystyczno-gastronomicznej związek zawodowy POEE-YTE podjął decyzję o 24-godzinnej odmowie pracy. W efekcie właściciele restauracji sami nosili talerze z jedzeniem, hotelarze zmieniali pościele. Turyści odnieśli się do niecodziennej sytuacji z dystansem i najczęściej – życzliwością. Jak podkreślają związkowcy – niewiele było sytuacji, w których goście winili pracowników za niedogodności.

Jakie były przyczyny strajku? Chodziło m.in. o obniżenie płacy minimalnej w sektorze hotelarsko-gastronomicznym dla młodych pracowników. Taka ustawa została przegłosowana przez rząd SYRIZ-y i Niezależnych Greków pod dyktando Brukseli, która konsekwentnie realizuje nad Akropolem politykę cięć, oszczędności, prywatyzacji usług publicznych i redukcji praw pracowniczych.

Przedstawiciele POEE-YTE podkreślają, że rekordowa liczba turystów, która odwiedziła w tym roku Grecję, jest obsługiwana przez setki tysięcy ludzi wykonujących ciężką i słabo opłacaną pracę. Zwykły Grek ma z tego niewielką korzyść, zyski są zgarniane przez krezusów z branży. Warunki pracy pogarszają się z roku na rok, płace maleją, liczba przepracowanych godzin rośnie, a wypadków przy pracy jest coraz więcej. Dlatego właśnie związkowcy zadecydowali o przeprowadzeniu strajku.

Sytuacja gospodarcza w kraju, w którym ok 20 proc. aktywnych zawodowo pracuje w branży turystycznej jest dramatyczna. Bezrobocie utrzymuje się na poziomie 24 proc. – to najwyższy wskaźnik w Europie. Wśród młodych obywateli współczynnik pozostających bez zatrudnienia przekracza 50 proc. Z kraju wyjechało już ponad pół miliona osób. Drastycznie wzrosła liczba samobójstw, zarażeń wirusem HIV, bezdomnych oraz osób żyjących poniżej progu ubóstwa. Cięcia szczególnie uderzyły w osoby o najniższym statusie materialnym. Ich dochody skurczyły się o 42 proc. w stosunku do roku 2009. Dług publiczny wzrósł do 320 mld euro, co stanowi 180 proc. PKB kraju. Wierzyciele, którymi są obecnie inne państwa europejskie, nie chcą słyszeć o umorzeniu choćby części zaległości.http://strajk.eu/w-grecji-strajkuje-per ... -poplochu/-
Avatar użytkownika
krzysiek4
 
Posty: 5442
Dołączył(a): Cz kwi 21, 2011 3:36 pm
Lokalizacja: Peloponez

Poprzednia strona

Powrót do Wazne wydarzenia za granica

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 2 gości