Rosja: Berl Lazar - Moskwa potrzebuje dwa razy więcej

Rosja: Berl Lazar - Moskwa potrzebuje dwa razy więcej

Postprzez krzysiek4 » N sty 25, 2015 10:49 am

ObrazekGłówny rabin Rosji, Berl Lazar poinformował, że moskiewskie synagogi są zatłoczone i wskazał na konieczność zwiększenia ich liczby co najmniej dwukrotnie.

„Dzisiaj jest około 30 miejsc gdzie zbierają się żydzi ażeby się modlić. Jest to za mało. Uważamy, że musi być ich co najmniej dwa razy więcej. Centrum społeczne dzisiaj nie tyle że jest pełne, ale jest przepełnione. Cały czas myślimy jak jeszcze mamy budować” - powiedział rabin podczas konferencji prasowej w Moskwie.

Stwierdził on wzrost religijności wśród żydów zauważając, że odwiedzanie synagogi stało się sposobem ich życia, „synagoga stała się ich domem”. Berl Lazar powiedział także, że obecny kryzys finansowy nie przeraża rosyjskich żydów i oni nie myślą o emigracji.

„Żydzi myślą o przyszłości z ufnością. Jeśli wcześniej każdy kryzys był powodem do pakowania walizek i myślenia dokąd można jechać to dzisiaj my o tym nie myślimy. My jesteśmy przekonani do tego miejsca, my widzimy swoją przyszłość tutaj, myślimy o przyszłości swoich dzieci” - podkreślił Lazar.

Z kolei prezes FJOR [Federacja Żydowskich Gmin Rosji], Alieksandr Boroda powiedział, że dzisiaj gminy FJOR działają w 178 miastach Rosji i w bieżącym roku gminy żydowskie Symferopola, Jałty, Eupatorii, Kerczu i Sewastopola, rozpoczęły proces przystępowania do tej organizacji.

W ciągu najbliższych kilku lat planuje się otwarcie centrów gminnych w Symferopolu, Sewastopolu i Jałcie. Ogólnie, w miastach Rosji przy poparciu FJOR działają 43 synagogi i około 70 centrów gminnych różnej wielkości.

Źródło: Biuletyn PRP
http://www.kronikanarodowa.pl/index.php ... azy-wicej--
Avatar użytkownika
krzysiek4
 
Posty: 5341
Dołączył(a): Cz kwi 21, 2011 3:36 pm
Lokalizacja: Peloponez

Powrót do Instytut Zydoznawczy

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 1 gość