Żydzi w historii Węgier XX w

Dariusz Kosiur, Husarz i Jasiek z Toronto zrobia wszystko aby przekonac swoich studentow,ze istniejacy system finansowy oparty jest na lichwie i przynosi krociowe zyski waskiej grupie a zniewolenie reszcie spoleczenstwa.

Żydzi w historii Węgier XX w

Postprzez acidek303 » Cz lut 24, 2011 4:31 pm

Autor: Aladar

Źródło: http://strefa.nowyekran.pl/post/612,zydzi-w-historii-wegier-xx-w

Media europejskie przy okazji sukcesu Jobbik – Partii Dla Lepszych Węgier – „zachwyciły się” estetyką Węgierskiej Gwardii (Magyar Garda). Fotki wąsatych Madziarów w czarnych kurtach i z czerwono białymi chustami najlepiej maszerujących ślą dreszcz emocji przez co wrażliwsze lewicowe kręgosłupy.
Widma strzałokrzyżowców – węgierskich zwolenników Hitlera powracają, a krajowi wypomina się jego haniebną antysemicką przeszłość. Jak wiadomo bowiem powszechnie Węgrzy w XX wieku skrzywdzili żydów okrutnie i bez powodu żadnego, przepraszać i kajać się powinny bez końca.
No tak. Zapomnijmy na chwile o tym co jest powszechna wiedzą, utrwaloną w filmach i powieściach i w ten sposób „wmasowaną” w naszą masową świadomość. Zajmijmy się zapomnianą resztą. Nie chcianym przez Hollywoodzkich twórców marginesem historii.
Oto dwie odsłony z historii Węgier XX wieku.
Odsłona I:
Rok 1919. Rozbite i pobite w I wojnie światowej Węgry pogrążone w kryzysie, tracące kontrolę nad większością swego historycznego terytorium gdzie mniejszości wybijają się na niepodległość zaraża wirus śmiertelny – wirus komunizmu. W 1919r powstaje sowiecka republika węgierska i podobnie jak jej rosyjska siostra obala porządek społeczny, używa krwawego terroru, swoje ostrze szczególnie zwraca przeciw chrześcijaństwu.
Przywódcą rewolucji jest Bela Kun – a faktycznie Kohn (Cohen) – żyd. Przewodził rewolucji wymierzonej w tradycje i kulturę swej przybranej węgierskiej ojczyzny. Siepacz i zaślepiony ideolog. Po porażce rewolucji na Węgrzech najmował się do uprzątania kontrrewolucji na Krymie za skutkiem kilkudziesięciu tysięcy ofiar.
Komisarzem spraw wojskowych republiki, głównym architektem czerwonego terroru i szefem ”Chlopców Lenina” był Tibor Szamuely. Zacytujmy za Wikipedią: „najstarszy z piątki dzieci w żydowskiej rodzinie”. To jeden z tych przyjemnych gości co to pisali o „topieniu wrogów w ich własnej krwi” .Jak powiedział, tak i zrobił. W ciągu kilku miesięcy terroru przypisano jego ‘chłopcom’ kilkaset ofiar.
Wodzem węgierskiej czerwonej armii był Jeno Landler „węgierski komunista żydowskiego pochodzenia”.
Tak, tak było tez paru gojów do ozdoby takich jak Sandor Garbai, ale nie zmienia to faktu, że w prowadzeniu antywęgierskiej komunistycznej rewolucji żydzi stanowili entuzjastyczna awangardę.
Odsłona II
Rok 1945. Węgry są zajmowane i później okupowane przez Armię Czerwoną. Po wielotygodniowym oblężeniu pada Budapeszt, tylko w samej stolicy okolu 50000 kobiet zostaje osobiście „wyzwolonych” przez czerwonoarmiejców. Tysiące ludzi są zsyłani na Syberię. Biskup Vilmos Apor ubity zostaje gdy chce bronić kobiet ukrytych w jego rezydencji przed sowieckimi gwałtami.
Kto więc wita Czerwoną Armię i gotów jest narzucić Węgrom komunistyczne jarzmo? Kto się do tej parszywej roboty wyrywa? Któż taki nie ma sumienia i serca?
Numerem 1 staje się Matyas Rakosi urodzony jako Matyas Rosenfeld. (5 punktów dla tego kto zgadnie jakiej był narodowości. …. Żartowałem :-) ) Rosenfeld od naszych rodzimych Bierutów, Bermanów i Minców różnił się jedynie jeszcze większa zajadłością w zwalczaniu wszystkiego co prawe, dobre, tradycyjne i związane z fundamentem chrześcijańskim. Prześladowany był ostro kościół katolicki a symbolem tego jest los kardynała Mindszentego.
Erno Gero- z urodzenia Singer (ops, nie nie żadnych nagród za odgadywanie narodowości) to numer dwa „towarzystwa tępienia węgierszczyzny”. Twórca AVH czyli znienawidzonej służby bezpieczeństwa i następca Rosenfelda na funkcji szefa partii. To za jego kadencji wydarzył się Pazdzernik1956.
Kolejny w tej kolekcji to Mihály Farkas a właściwie Loewy – minister obrony (ach jak oni kochają te resorty siłowe gdzie można „topić we krwi”….). Jeden z najbardziej znienawidzonych katów Węgier. Tak, tak, Imre Nagy żydem nie był, (dziwnym(?) trafem okazał się najprzyzwoitszym w tym całym towarzystwie) Rajk i paru innych tez nie ale numery 1-2 i parę po 3 to ludzie tylko jednej mniejszości.
Powstają przy okazji tych odsłon z historii bratanków trzy pytania:
1. Skąd ten entuzjazm lepszego i bardziej etycznego jak to ciągle nam sugerują współczesne media narodu wybranego do sadyzmu, przemocy i przestępczości? Skąd ich nadreprezentacja wśród najgorszej swołoczy komunistycznej szczególnie w sferach związanych z przemocą?
2. Komunizm miał być forma buntu przeciw kulturze, burżuazyjnemu społecznikostwu, strukturom społecznym które zbuntowanych miały ranić. I tu rzecz dziwna. Rosenfeld, Kohn czy Loewy nienawiści wcale nie kierują na ‘swoja’ rodzinna tradycje ale na tradycje swych sąsiadów. Na zdrowy rozum katolik wychowany dajmy na to represyjnie przez siostry zakonne w szkole, któremu ksiądz przynudzał na kazaniach a może ucho nadszarpną na katechezie ma prawo (w sensie zasadności psychologicznej) się buntować przeciw chrześcijaństwu. Dlaczego jego gniew miałby się obracać na Żydowska czy Muzułmańska tradycje? W przypadku jednak Singerow, Rosenfeldow, Kohnów tak właśnie było: buntowali się przeciw wierze, tradycji swych sąsiadów. Inaczej przecież nie kościół chrześcijanki ale synagogi powinni zamykać i niszczyć, nie biskupów a rabinów torturować i zabijać. Powstaje wiec pytanie co naprawdę nimi motywowało? Skąd ta ta entuzjastyczna nienawiść do swych chrześcijańskich sąsiadów ich kultury i tradycji?
3. I w końcu pytanie o przeprosiny. Nigdy takowych nie było. Żydowska buta własna krzywdę wciąż wszędzie dostrzega. Kiedy wreszcie Węgrzy ale też Polacy, Rosjanie i inni doczekają się aktu skruchy ze strony swych żydowskich prześladowców?
acidek303
 
Posty: 247
Dołączył(a): So gru 11, 2010 6:03 pm

Re: Żydzi w historii Węgier XX w

Postprzez acidek303 » Cz lut 24, 2011 4:39 pm

Pomyliłem działy, proszę Admina o przeniesienie tematu do panelu "Historia". Dziękuję.
acidek303
 
Posty: 247
Dołączył(a): So gru 11, 2010 6:03 pm

Re: Żydzi w historii Węgier XX w

Postprzez Jerzy Ulicki-Rek » Cz lut 24, 2011 11:32 pm

acidek303 napisał(a):Pomyliłem działy, proszę Admina o przeniesienie tematu do panelu "Historia". Dziękuję.

Nie ma problemu.
Z tego co wiem na naszym uniwerku wyklada sie rowniez historie :D
Dziekuje bardzo za interesujacy material.Po powrocie z pracy dopisze troche wiecej na ten temat.
Pozdrawiam serdecznie.
Jerzy
Avatar użytkownika
Jerzy Ulicki-Rek
 
Posty: 13400
Dołączył(a): Wt lis 06, 2007 2:10 pm

Re: Żydzi w historii Węgier XX w

Postprzez acidek303 » Wt mar 15, 2011 4:35 pm

W takim razie lecimy dalej ;D

Kolejny godny zachomikowania materiał Aladara, którego miałem przyjemność publikować już na blogu.

Polskojęzyczne rządy dwoiły się i troiły aby zakopać pod dywan dobre stosunki z narodami nastawionymi do nas pozytywnie i z którymi winnismy w obopólnym interesie współpracować na możliwie jak najliczniejszych płaszczyznach, gspodarczych, politycznych itp. I to zarówno z państwami słowiańskimi, tak i z Wegrami, z którymi łączą nas historyczne więzi, nasze relacje pozostawiają wiele do życzenia.

"Węgry nigdy nie wystąpią zbrojnie przeciw Polsce"

Dziś 15 marca, święto narodowe Węgier, kraju nam także teraz szczególnie bliskiego.
Jest wiele epizodów z naszej wspólnej historii, które są powszechnie znane: Batory, Bem, rok 1956.

Tutaj chciałbym przypomnieć mniej znany w Polsce fragment naszej wspólnej historii.

W czasie gdy nad Europą Środkową zawisło podwójne niebezpieczeństwo sowieckiego komunizmu i niemieckiego faszyzmu, Węgry podobnie jak większość krajów regionu wybrała mniejsze zło aliansu z Hitlerem przeciw sowietom. Nie będziemy tu roztrząsać ani motywów ani skutków tej decyzji dla samych Węgier. Zajmiemy się tym jak taki a nie inny wybór stał się także testem naszej tradycyjnej przyjaźni.

Do stycznia 1939 roku stosunki miedzy Rzesza a Polska były przyjazne a Hitler szczerze liczył na udział Polskie w jego antysowieckiej krucjacie. Gdy stało się jasne, że Polska nie zaakceptuje roli młodszego partnera w sojuszu z Niemcami i będzie przeszkodą, niemiecka polityka zmieniła się o 180 stopni a za kulisami ruszyły prace nad planem agresji.

Dostrzeżone to zostało także na Węgrzech:

W Niemczech zaczęła się bezprecedensowa antypolska kampania propagandowa. Codziennie niemiecka prasa publikowała nowe, coraz bardziej oszczercze oskarżenia wobec Polski.Kampania ta znalazła bardzo nieprzychylne echo w Budapeszcie. Opinia publiczna zareagowała ostro na ten atak i pro-Polskie demonstracje odbywały się prawie codziennie.

Rząd Węgierski znalazł się w co najmniej niezręcznej sytuacji: z przyczyn fundamentalnej oceny sytuacji i interesu narodowego znalazł się w sojuszu z państwami Osi, ale teraz ku swej konsternacji musiał wybierać między najbliższym sojusznikiem – Niemcami a tradycyjną przyjaźnią z Polska. Jak wiadomo w polityce nie ma przyjaciół są tylko interesy….ale węgierskie elity wychowane w duchu tej przyjaźni rozumowały inaczej.

Jak pisze w swoich wspomnieniach ówczesny przywódca Węgier regent admirał Horthy:

Można zrozumieć konsternację na Węgrzech gdy pojawiły sie pierwsze oznaki wojennych intencji Hitlera wobec Polski.
(...)
Przyjaźń między Polska a Węgrami trwa jak już wcześniej wspominałem od wieków.

I dalej o swej podróży do Polski w 1938 roku:

W czasie polowań I później gdy byliśmy w Warszawie miałem okazje do prywatnych rozmów nie tylko z Prezydentem ale także z głównymi osobistościami (..). Wiedzieli oni, że moje zrozumienie dla stanowiska polskiego wynikało nie tylko z tradycji i wychowania ale także z mojego zrozumienia wzajemnych interesów.

Przyjaźń z Polską była więc elementem tradycji i wychowania. Dodajmy, że w pewnym stopniu jest tak do dzisiaj. I chyba nie ma innego narodu który miałby do Polski podobny stosunek.

Odpowiedź mogła być tylko jedna. W kwietniu 1939 Istvan Csaky min. spraw zagranicznych Węgier wysłał następujące instrukcje klaryfikującą pozycję Węgierska wobec Polsko-Niemieckiego konfliktu:

Nie chcemy podjąć żadnych działań wojskowych przeciw Polsce, ani bezpośrednich ani pośrednich.(…) Jeśli Niemcy zagrożą nam użyciem siły to odpowiem, że odpowiemy siłą na siłę. Będziemy uważać za wroga każdego kto postawi stopę na Węgierskiej ziemi bez naszego pozwolenia…

Za pomoc przeciw Polsce Ribbentrop ofiarował Węgrom przyłączenie całej Słowacji na prawach autonomicznej prowincji. Była to dla Węgrów niedawno utracona prowincja gdzie 1/3 ludności stanowili ich rodacy. Tym niemniej oferta została z miejsca odrzucona.

W lecie 39 roku Horthy na inauguracji parlamentu podkreślił, że:

„Prawa prawdziwej przyjaźni łączą nas z Polska która ponownie po trwającej stulecia przerwie stała sie naszym sąsiadem”.

W Warszawie słowa Horthego przyjęto z satysfakcja w Berlinie z niezadowoleniem.

Minister spraw zagranicznych Csaky w rozmowie z min. Orłowskim (…) podkreślił, ze Węgry nigdy nie wystąpią zbrojnie przeciw Polsce, ani w wypadku wojny Polsko-Niemieckiej ani w przypadku wojny światowej.

W lipcu Pal Teleki w listach do Hitlera precyzujących politykę jego kraju napisał:

o ile nie zajdzie poważna zmiana okoliczności Węgry nie są w moralnym położeniu pozwalającym na konflikt z Polską” dalej odmawiając niemcom nawet prawa tranzytu. Hitler się wściekł.

Horthy wspomina:

Hrabia Teleki poinformował Berlin i Rzym na początku sierpnia że Węgry pomimo fundamentalnej zgody z polityka Osi, w wypadku ataku na Polskę ma zastrzeżenia.Lub wyrażając się jaśniej, że Węgry przeciw Polsce nie pomaszerują.
(…)
7 września nasz minister spraw zagranicznych został ponownie wezwany przez Ribbentropa który spytał czy Węgry mają jakieś pretensje terytorialne do Polski. Na to pytanie Csaky naturalnie odpowiedział negatywnie. Ledwo co zdążył powrócić do Budapesztu drogą powietrzna gdy Ribbentrop zatelefonował domagając sie udostępnienia linii kolejowej przez Koszyce do ataku na Polskę od południa. W porozumieniu z Mussolinim żądanie zostało odrzucone.
(…)
Raczej umarłbym na szafocie niż pozwolił by terytorium Węgier zostało użyte do takiego celu. Wydałem rozkazy by w razie podjęcia takiej próby przemarszu, wysadzono wszystkie mosty.

Nawet mając do wyboru zwrócenie się przeciw Polsce lub konflikt ze „strategicznym sojusznikiem” elity węgierski wybrały to drugie, stawiając na szale interes narodowy.

Zastanawiam się, ile narodów mogło by powtórzyć ustami swych przedstawicieli że nigdy nie wystąpią przeciw Polsce nawet w razie wojny światowej.

Pamiętajmy o tych przyjaciołach bo aż tak wielu ich nie mamy …


Źródła:
Tłumaczenie własne z prac w jęz. angielskim:

War Refugees in Hungary
Admiral Nicholas Horthy: Memoirs

http://strefa.nowyekran.pl/post/6687,wegry-nigdy-nie-wystapia-zbrojnie-przeciw-polsce
acidek303
 
Posty: 247
Dołączył(a): So gru 11, 2010 6:03 pm

Re: Żydzi w historii Węgier XX w

Postprzez Pamela » Cz mar 14, 2013 6:34 am

The Communist governments of Béla Kun (mid-1919) and Mátyás Rákosi (1948–1954) included a large number of (atheist) Jews in prominent and influential decision-making positions.
Certain Hungarian Communists who did have a Jewish background like Mátyás Rákosi, Ernő Gerő (Prime Minister and effective head of state in 1956) and Peter Gabor (at one time head of the feared AVO/AVH secret police)


http://en.wikipedia.org/wiki/History_of ... unist_rule
Pamela
 
Posty: 148
Dołączył(a): Wt mar 04, 2008 9:40 pm

Re: Żydzi w historii Węgier XX w

Postprzez Pamela » N kwi 21, 2013 8:41 pm

Obrazek

Mátyás Rákosi, właśc. Mátyás Rosenfeld (ur. 14 marca 1892 w Adzie, zm. 5 lutego 1971 w Gorkim) – węgierski komunista i sekretarz generalny Węgierskiej Partii Robotniczej.

Urodził się jako Màtyàs Rosenfeld w mieście Ada, leżącym obecnie w Serbii. Pochodził z żydowskiej rodziny. W czasie I wojny światowej służył w armii austro-węgierskiej. Walcząc na froncie wschodnim, dostał się do rosyjskiej niewoli. Wrócił po wojnie, uczestnicząc w rządzie Béli Kuna, przywódcy Węgierskiej Republiki Rad. Po upadku rządu Kuna, uciekł do ZSRR. Powrócił na Węgry w 1924 jako agent Kominternu. Został wtedy aresztowany i skazany na dożywotnie więzienie za działalność jako komisarz Węgierskiej Republiki Rad. W 1940 po pakcie niemiecko-sowieckim został wymieniony przez rząd Węgier (por. regent Miklós Horthy) na sztandary rewolucji węgierskiej 1848 i został deportowany do ZSRR, gdzie aresztowany przez NKWD został zesłany do łagru. Jego współwięźniem był Stanisław Swianiewicz.

Wrócił na Węgry wraz z Armią Czerwoną. Został wyznaczony przez Stalina na sekretarza generalnego Węgierskiej Partii Robotniczej. Funkcję tę pełnił do 1956. W 1947 doprowadził do przejęcia władzy przez komunistów na Węgrzech w trybie postępującego zamachu stanu (wolne wybory w roku 1946 wygrała na Węgrzech niekomunistyczna Partia Drobnych Rolników). Po przejęciu władzy rządził w sposób dyktatorski. Był bezpośrednio odpowiedzialny za masowe represje wobec faktycznych i domniemanych politycznych przeciwników - liczba więźniów politycznych była na Węgrzech znacznie większa niż w Polsce przy trzykrotnie mniejszej liczbie ludności. Uważał siebie za najlepszego węgierskiego ucznia Stalina. Jest autorem określenia "taktyka salami" - jako zdefiniowania stalinowskiej praktyki eliminacji opozycji krok po kroku (plasterek po plasterku).

Jego pozycja została zachwiana już po śmierci Stalina, gdy Ławrientij Beria bez ogródek oświadczył Rákosiemu, że "Węgry miały wielu cudzoziemskich królów, ale króla żydowskiego tolerować nie będą". Bezpośrednim skutkiem było mianowanie 4 lipca 1953 Imre Nagya na premiera Węgier (por. powstanie węgierskie 1956).

Po wygłoszeniu na XX Zjeździe KPZR przez Nikitę Chruszczowa tajnego referatu, w którym Chruszczow określił Stalina jako przestępcę działającego w partii komunistycznej, Rákosi pod naciskiem Chruszczowa został 18 lipca 1956 odwołany z pełnionej funkcji. Jego miejsce zajął wówczas Ernő Gerő, bliski współpracownik Rákosiego, uprzednio funkcjonariusz Kominternu i agent INO NKWD w czasie wojny domowej w Hiszpanii. Zmiana na stanowisku sekretarza generalnego partii komunistycznej na Węgrzech dokonana w ten sposób została powszechnie uznana za kosmetyczną i prowokacyjną i była jedną z przyczyn wybuchu powstania węgierskiego w październiku 1956.

Po interwencji sowieckiej na Węgrzech 4 listopada 1956 został ewakuowany (podobnie jak Ernő Gerő) przez władze sowieckie do ZSRR, gdzie zmarł w mieście Gorki (ob. Niżny Nowogród).


http://pl.wikipedia.org/wiki/M%C3%A1ty% ... %C3%A1kosi
Pamela
 
Posty: 148
Dołączył(a): Wt mar 04, 2008 9:40 pm

Re: Żydzi w historii Węgier XX w

Postprzez Pamela » So sie 17, 2013 10:11 pm

David Irving-The 1956 Hungarian Uprising / Jewish Mentality!
http://www.youtube.com/watch?v=GvcfRXqkYuk
Pamela
 
Posty: 148
Dołączył(a): Wt mar 04, 2008 9:40 pm

Court rejects Holocaust survivors’ claims against Hungary

Postprzez Pamela » So maja 10, 2014 12:11 pm

http://www.mercedsunstar.com/2014/05/09 ... rylink=cpy

Fourteen survivors, including four living in the United States, filed in 2010 what they envisioned as a class-action lawsuit against Hungary and the country’s national railroad. The railroad was central to the slaughter, as in less than two months in 1944, over 430,000 Hungarian Jews were deported, mostly to Auschwitz, in 147 trains
Pamela
 
Posty: 148
Dołączył(a): Wt mar 04, 2008 9:40 pm

Re: Żydzi w historii Węgier XX w

Postprzez Pamela » Pt maja 23, 2014 12:20 pm

Capitalism and the Jews
By Jerry Z. Muller

http://books.google.co.za/books?id=nMZ_ ... ew&f=false
Pamela
 
Posty: 148
Dołączył(a): Wt mar 04, 2008 9:40 pm

Re: Żydzi w historii Węgier XX w

Postprzez Pamela » Wt cze 24, 2014 10:30 am

Béla Biszku
W latach 1957-1961 pełnił funkcję ministra spraw wewnętrznych w rządzie Jánosa Kádára.
Od 1962 do 1978 roku był sekretarzem Komitetu Centralnego.
Został oskarżony przez prokuraturę o zbrodnie wojenne po powstaniu w 1956 roku


Hungarian Jew Charged With War Crimesby Bill White
http://downwithjugears.blogspot.com/201 ... chive.html

http://rehmat1.com/2013/02/04/lobby-jew ... n-hungary/
Pamela
 
Posty: 148
Dołączył(a): Wt mar 04, 2008 9:40 pm


Powrót do NIEZALEZNY UNIWERSYTET INTERNETOWY/Independent Internet University

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 2 gości

cron